Zbrojenie rozproszone – co to właściwie jest?

Budowa zawsze jest dużym wyzwaniem. Wie o tym każdy, kto choć raz miał styczność z budowaniem domu czy innego obiektu. W takiej sytuacji praktycznie zawsze korzysta się z betonu. Nieumiejętnie wykonane betonowe konstrukcje są podatne na różnego rodzaju zniszczenia, więc warto przyłożyć się do tego tematu. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań poprawiających jakość betonowych wylewek. Jednym z nich jest rozproszone zbrojenie.

Zalety zbrojenia rozproszonego

zbrojenie rozproszone do betonuKażdy, kto miał choćby niewielką styczność z budownictwem, słyszał o zbrojeniu betonu. Spełnia ono bardzo ważną rolę stabilizującą – bez prętów zbrojeniowych niemożliwe byłoby poprawne wykonanie np. stropu. Coraz częściej słyszy się jednak o tzw. zbrojeniu rozproszonym. Co to właściwie jest? Zbrojenie rozproszone do betonu spełnia inną funkcję niż standardowe pręty zbrojeniowe. Warto wspomnieć w tym miejscu, że nie zastępuje ono klasycznego zbrojenia, lecz stanowi swojego rodzaju uzupełnienie wspomagające jakość betonu. W takim zbrojeniu stosuje się niewielkie pręciki metalowe lub sztuczne włókna. Tego typu zbrojenie stanowi bardzo dobre zabezpieczenie betonu i wpływa na jego ogólną żywotność – spełnia ono istotną rolę szczególnie w świeżym betonie, zapobiegając pęknięciom. Również później korzystnie wpływa na jakość betonu. Zbrojenie rozproszone można zakupić w większości marketów budowlanych, a ich wykorzystanie przy odrobinie wprawy jest stosunkowo proste. 

Betonowe wylewki są nieodłączną częścią współczesnego budownictwa. Od ich poprawnego wykonania zależy ogólna jakość budynku – uniknięcie pęknięć i rys jest więc bardzo ważne. Poprawnie wykonana wylewka nie ulegnie zniszczeniu przez wiele lat. Rozproszone zbrojenie pomoże uzyskać ten efekt – to bardzo skuteczne rozwiązanie.