Do jednych z najważniejszych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie należy zawód strażaka. Wymaga on niezwykłej odwagi oraz sprawności fizycznej, ponieważ od tego może zależeć nie tylko bezpieczeństwo, ale nawet ludzkie życie. To jednak nie wszystko – żeby strażacy mogli sprawnie działać, potrzebują odpowiedniego sprzętu.

Zastosowanie złączy strażackich

złącza strażackieKiedy w grę wchodzi ludzkie życie lub bezpieczeństwo mieszkańców płonącego budynku, liczy się dosłownie każda sekunda, dlatego sprzęt, z jakiego korzystają strażacy, musi być niezawodny oraz łatwy w obsłudze. Jednym z atrybutów strażaka jest wąż strażacki. Musi on być tak skonstruowany, żeby można go było łatwo i szybko podłączyć do hydrantu – służą do tego złącza strażackie zwane również hydrantowymi. Znajdują się one na zakończeniu każdego węża strażackiego, a ich budowa jest uniwersalna, a zatem każda jednostka strażacka przysposobiona jest do tego, by móc gasić pożary dosłownie na całym świecie. Każde złącze powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów – zwykle jest to odporna na uszkodzenia mechaniczne wysokiej jakości stal nierdzewna oraz wykonana z tworzywa sztucznego uszczelka zapewniająca sprawny przepływ wody z hydrantu do węża. Co bardzo istotne, cały mechanizm musi wykazywać się bardzo dużą odpornością na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, a przede wszystkim na bardzo wysokie temperatury, jakie towarzyszą gaszeniu każdego pożaru.

Warto również wspomnieć o tym, że każde złącze strażackie ma podczas gaszenia pożarów jednocześnie kontakt z wysoką temperaturą generowaną przez ogień oraz niską temperaturą wody, dlatego materiał, z jakiego są one wykonane, przed dopuszczeniem do użycia musi być wielokrotnie hartowany, żeby uodpornić się na te specyficzne warunki.