Temat taki jak wirtualna rzeczywistość gry jest nadal niespełnioną mrzonką branży gier komputerowych. Na próby, które producenci tych urządzeń podejmowali w latach 90′ można dzisiaj puścić tylko zasłonę milczenia lub je wyśmiać.

Czy gry przeniesione do wirtualnej rzeczywistości są nam do czegoś potrzebne?

oculus riftKosmicznie drogie hełmy, wyglądające bardziej jak zabawki dla dzieci chcących wyglądać jak kosmici niż na najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia jakimi miały być były chyba jedną z największych pomyłek gier w historii. Urządzenia zostawały natychmiast wycofywane z rynku, gdy okazało się, że powodują one zawroty głowy, nudności i inne objawy mówiące o tym, że nasz organizm nie chce, abyśmy zakładali sobie te ustrojstwa na głowę. Aż dziw bierze jakim cudem te urządzenia wprowadzono na rynek mając świadomość jakie efekty uboczne powodują. Również aplikacje interaktywne dedykowane tym urządzeniom były niskiej jakości. Grafika na jaką pozwalał ówczesny sprzęt była bardzo prosta, a gry były po prostu słabe i niegrywalne. Sprzęt został szybko wycofany, a użytkownicy którzy kupili urządzenia zostali z niczym, gdyż producenci nie wspierali dalej tej technologii co wiązało się także z brakiem wydawania kolejnych gier. Ludzkość zadała sobie pytanie czy wirtualna rzeczywistość jest faktycznie odpowiednim kierunkiem rozwoju technologii i czy to odpowiedni moment na jej wprowadzenie. Wirtualna rzeczywistość została zapomniana na kilka lat, a producenci bardziej skupili się na rozwoju technologii 3D. Technologia 3D z trafiła co prawda zarówno do kin jak i do naszych domów, jednak robiła ona wrażenie tylko na początku i okulary przypominające oculus rift gry były strasznie uciążliwe.

Po obejrzeniu w ten sposób kilku filmów, przedmioty lecące w naszą stronę przestały robić wrażenie i nadal chętniej oglądamy filmy w 2D. Jak widać próby ukazania rzeczywistości z innej perspektywy niż 2D nie jest pomysłem, który dobrze odnajduje się na rynku. Postrzeganie wirtualnej rzeczywistości ma zmienić się za sprawą Oculus rift gry.