Sygnalizator akustyczny i jego zastosowanie

W przemyśle często zachodzi konieczność przekazania informacji operatorom maszyn lub osobom zgromadzonym w ich pobliżu. W celu jak najskuteczniejszego przekazu należy zastosować urządzenia, które oddziałowywują na zmysły. Najpopularniejszym sposobem jest wysłanie bodźców w postaci dźwięku oraz sygnału optycznego, które oddziałowywują na słuch oraz wzrok.

Rodzaje sygnalizatorów alarmowych

sygnalizatoryDo tego celu należy wykorzystać specjalistyczne rozwiązania, które są zaprojektowane żeby jak najwydajniej i w sposób jednoznaczny przekazać stosowne informacje. Często bowiem istnieje potrzeba zasygnalizowania, że maszyna ma przestój lub awarię. W tym celu wykorzystywane są sygnalizatory, które mogą przyjmować różne postaci. Najpopularniejszą i najbardziej podstawową odmianą są sygnalizatory akustyczne, które generują sygnał tonowy o różnej amplitudzie oraz częstotliwości. Dzięki temu przyciągają uwagę w momencie, gdy potrzebna jest reakcja operatora. Niemniej jednak w szczególnie głośnych halach produkcyjnych natężenie dźwięku, które generują może okazać się niewystarczające. W takich przypadkach oprócz członu akustycznego często wykorzystywany jest również człon optyczny, który sygnalizuje wystąpienie zdarzenia wraz z sygnałem tonowym. Do każdego zdarzenia przypisany jest inny kolor oraz inny sygnał dźwiękowy.

Warto dodać, że coraz większą popularność zyskują również odmiany głosowe, które oprócz sygnału alarmowego generują również komunikat słowny. Może być on dostosowany do specyfiki obiektu. Sygnalizatory takie są programowalne co oznacza, że może być do nich wgrany dowolny komunikat. Na rynku znajduje się dużo rozwiązań różnych urządzeń. W ten sposób użytkownik może wybierać z szerokiej gamy sprzętu. Z całą pewnością jest w stanie dobrać odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb.