Mimo że zarabiamy coraz więcej, to wcale nie oznacza, że chcemy też jak najwięcej wydawać. Zaoszczędzić chcielibyśmy z pewnością na rachunkach i innych wydatkach związanych z eksploatacją naszego domu. Z pewnością dlatego w ostatnich czasach coraz popularniejsze staje się budowanie domów, które maja zdecydowanie zmniejszyć nasze wydatki. Czy to w ogóle możliwe?

Co warto wiedzieć o domach energooszczędnych?

domy energooszczędneWiele osób marzy o tym, aby posiadać wielki dom. Specjaliści jednak twierdzą, że im większą mamy przestrzeń, tym więcej będziemy musieli wydać na ogrzewanie. Straty ciepła faktycznie mogą być w tym wypadku większe, ale wiele zależy od tego, w jaki sposób dany dom został wybudowany. Nowoczesna technika budownicza pozwala na powstawanie budynków, które ogrzewają się same. Potrzebne są jednak nie tylko odpowiednie materiały, ale także właściwie wykonany projekt. Domy energooszczędne przede wszystkim mają bardzo dobrą izolację przegród zewnętrznych. Ważną role odgrywają tutaj okna i drzwi. Powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów i odpowiednio dobranych szyb, które zapewnią najlepszą izolację. Montaż wykonany powinien być w tak zwanej ciepłej technice. Potrzebne są specjalne taśmy izolacyjne i konsole, na których umieszcza się okna. Drzwi powinny mieć wypełnienie z poliuretanu, które nie przepuszcza chłodu. W trakcie budowy zredukowane zostają również mostki termiczne. Konieczny jest także montaż wentylacji mechanicznej, który pozwala odzyskać ciepło z filtrowanego powietrza. Koszt budowy wcale nie jest większy niż w przypadku tradycyjnych domów, a zyski zobaczymy w bardzo szybkim czasie.

Jeśli zależy nam na tym, aby mieszkać w domu, który będzie miejscem ciepłym i przyjaznym dla środowiska, wybierzmy dom energooszczędny. Jego budowa wcale nie jest zbyt skomplikowana, ale warto zlecić ją specjalistom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostało wykonane w prawidłowy sposób. Dom ocieplać będzie się sam, więc zaoszczędzimy na pewno sporo pieniędzy w przyszłości.