Najpopularniejsze rodzaje skrawania

Obecnie wiele firm zajmuje się obróbką skrawaniem. Dzięki niej bez problemu można nadać różnym przedmiotom dowolny kształt. Oczywiście wykonywane są one głównie z metalu. Właśnie dzięki takim procesom uzyskuje się śruby, koła zębate, czy inne narzędzia o skomplikowanej budowie.

Jak wygląda skrawanie?

obróbka skrawaniem warszawaCały proces obróbki skrawania polega przede wszystkim na ścinaniu niewielkich części materiału. W ten sposób nadaje się mu odpowiedni kształt, a także dba o jego powierzchnię. Wszystkie elementy, które są odrzucane w tym casie nazywane są wiórami, głównie ze względu na to, jak wyglądają. Oczywiście wszędzie wykonywana jest obróbka skrawaniem Warszawa, Poznań, czy Kraków, to tylko niektóre z miast, w których znajdują się zakłady stosujące tego typu proces. Można go podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich nazywana jest obróbką wiórową, druga z kolei ścierną. Wszystko wykonywane jest przez maszyny, które wcześniej muszą zostać zaprogramowane. Ich działanie opiera się na funkcjach matematycznych. Dzięki nim wybrane elementy poruszają się po wybranych osiach. Oprócz tego wyróżnia się trzy rodzaje obróbki metali, czyli skrawania: toczenie, frezowanie i szlifowanie. Każdy przebiega inaczej i tworzy różnego rodzaju przedmioty. W pierwszym z nich wykorzystuje się nóż tokarski, który wykonuje ruch liniowy, a przedmiot z kolei ruch obrotowy. Drugi z nich może obrabiać zarówno metal, drewno, jak i tworzywo sztuczne. Trzeci polega na obróbce ściernej i wykorzystuje się do tego zazwyczaj specjalną taśmę lub osełkę.

Obróbka skrawaniem nie jest skomplikowanym procesem. Należy jednak wszystko ustawić dokładnie, by każdy element został wykonany z największą starannością. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować zamówienia hurtowo.