Na czym polega hipnoterapia?

Wśród psychologów znanych jest wiele nurtów, zgodnie z którymi wykonują swoją pracę. W zależności od rodzaju problemów i zaburzeń, a nawet cech pacjenta, różne techniki mogą zadziałać na inne osoby. Wśród wszystkich nurtów, hipnoterapia jest jednym z najbardziej zaskakujących.

Jak działa hipnoza?

terapia hipnoząWokół tematu hipnozy narosło wiele mitów i nieprawdziwych historii, przez co jest ona metodą, przed którą wiele osób ma strach. Choć potwierdzone są efekty hipnoterapii, wiele osób rezygnuje z podjęcia się tej formy terapii ze względu na obawę przed utratą świadomości, czy zmianą osobowości. Winny temu zjawisku jest przemysł rozrywkowy, który stan transu przedstawił jako gwałtowny i bardzo głęboki sen, przez co wybudzeni z niego ludzie nie są świadomi tego, co działo się jego czasie. Prawda jest taka, że podczas hipnoterapii pacjent nie traci świadomości, nie usypia, a jedynie czuje się zrelaksowany. Proces wprowadzania pacjenta w trans jest dłuższy i bardziej skomplikowany, niż przedstawiają go media. Hipnotyzer wprowadza pacjenta w trans (nie jest to sen), następnie zadając pytania i sugerując różne rozwiązania, których pacjent jest świadomy, próbuje odkryć źródło problemu i pomóc go rozwiązać. Po delikatnym wybudzeniu pacjenta szczegółowo omawiany jest przebieg terapii oraz dalsze zalecenia. Terapia hipnozą coraz częściej stosowana jest do leczenia zaburzeń lękowych, fobii, stresu, czy zaburzeń odżywiania. Ponadto jest dobrym wsparciem podczas rzucania palenia i innych nałogów lub przy odchudzaniu.

Owiana złą sławą hipnoterapia staje się coraz popularniejsza. Świadomość ludzi w sprawie przebiegu sesji rozwiewa obawy, co zachęca do skorzystania z tego typu pomocy. Hipnoza nie jest złotym środkiem na wszystko i nie na każdego zadziała, lecz warto dać jej szansę.