W schorzeniach ortopedycznych i traumatologicznych bardzo istotne jest stosowanie specjalistycznych łóżek ortopedycznych. Są one dostosowane specjalnie do leżących pacjentów urazowych oraz pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi. Łóżko takie pozwala na podwieszenie unieruchomionej kończyny na specjalnym wyciągu, ale przede wszystkim umożliwia przyjmowanie ergonomicznych pozycji.

Zalety korzystania z łóżka ortopedycznego

łóżko ortopedyczne z wypożyczalniŁóżka takie mogą być konieczne w złamaniach, zwłaszcza kończyn dolnych. Są jednak istotne także przy niedowładach, porażeniach, a także w przypadku chorób kręgosłupa. Łóżko takie jest podzielone na segmenty które można dowolnie regulować. Umożliwia to kształtowanie prawidłowych kątów fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Łóżka takie nie należą do najtańszych, jednak istnieje możliwość ich wypożyczenia. Łóżko ortopedyczne z wypożyczalni było najprawdopodobniej wielokrotnie używane, jednak nie powinno to stanowić problemu, gdyż łóżka takie są zadbane oraz nie posiadają wad w swojej budowie. Są one bardzo potrzebne w przypadkach złamań kończyn dolnych, pęknięć lub złamań miedniczy lub kręgosłupa, a także przepuklin w kręgosłupie i innych zwyrodnień, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie, a nawet podstawową lokomocję. Dysfunkcje te jednak mogą być korygowane, co daje dużą nadzieję na powrót do sprawności.

W przypadkach schorzeń i dysfunkcji aparatu ruchu istnieje potrzeba rehabilitacji i szeroko pojętego leczenia usprawniającego. Ważne jest również stosowanie odpowiedniego łóżka, które jest specjalnie dostosowane do tego rodzaju chorób. Dzięki takim łóżkom istnieje możliwość korygowania fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, a poprzez wyciągi zapobiega powstawaniu zastojów żylnych w segmentach unieruchomionych oraz agregacji krwinek.