Magazynowanie jest to proces ściśle związany z logistyką. Proces magazynowania i zarządzania zapasami jest elementem każdego etapu łańcucha dostaw, od logistyki zaopatrzenia przez logistykę produkcji po logistykę dystrybucji. Organizacja procesu magazynowania staje się kluczowym elementem łańcucha dostaw oraz we współczesnej gospodarce jest narzędziem wypracowywania przewagi konkurencyjnej. 

Budowa obiektów magazynowych

hale namiotowe magazynoweNie zawsze jednak budowa magazynów jest łatwa i pozostaje w zgodzie z wymogami przyrodniczymi. Są na przykład tereny, gdzie nie można budować konstrukcji stalowej lub budowa stałego magazynu nie jest opłacalna ekonomicznie. W takich przypadkach rozwiązaniem są hale namiotowe magazynowe. Takie hale są budowane na terenach, gdzie nie można zbudować hali murowanej. Doskonale sprawdzają się jako magazyny przenośne oraz w branżach o małych wymaganiach technicznych. Namiotowe hale magazynowe doskonale sprawdzają się w magazynowaniu materiałów budowlanych. Już dzisiaj na terenie Polski działa mnóstwo hurtowni budowlanych, które magazynują swoje produkty pod namiotami. Magazyny namiotowe sprawdzają się także w branżach gdzie cykl magazynowania jest bardzo krótki np.: w przedsiębiorstwach, które organizują produkcję w systemie JIT. Jedną z takich branża jest branża motoryzacyjna. Magazyny namiotowe są różnej powierzchni. Istnieje możliwość produkcji konstrukcji namiotowej pod specjalne zamówienie klienta.

Namioty magazynowe mają do 6 metrów wysokości. Najczęściej zbudowane są z konstrukcji stalowej aluminiowej z naciągniętą plandeką. Hala namiotowa musi także spełniać odpowiednie wymogi wytrzymałościowe. Hala namiotowa służąca jako magazyn musi być odporna na warunki atmosferyczne takie jak: silny wiatr, śnieg i deszcz. Przed dopuszczeniem hali do użytkowania każda taka konstrukcja przechodzi odpowiednie testy.