Dzieci lubią zwierzęta i też dlatego często rodzice ulegają naciskom i w końcu decydują się na jakieś stworzonko. Najczęściej jest to pies, lub kot, ale nie każdy może sobie pozwolić na tak wymagającego pupila, dlatego w takiej sytuacji wybór pada na świnkę morską.

Co jedzą świnki morskie?

karma dla świnki morskiejTe małe gryzonie wzbudzają sympatię dzieci i dorosłych, a na dodatek nie wymagają wyprowadzania, czy sprzątania kuwety. Wystarczy specjalne akwarium, lub klatka dla świnki. Jej dieta nie jest kosztowna, bo karma dla świnki morskiej, to głównie warzywa, nasiona, pestki i trawa. Zieloną część jadłospisu, możemy samodzielnie pozbierać na łące, bo świnki uwielbiają mlecze i sianko, a suchą karmę musimy kupić w sklepie zoologicznym. W jej składzie znajdziemy nasiona kukurydzy, pestki słonecznika, otręby, a także suszone warzywa. Poza jedzeniem, świnki potrzebują stałego dostępu do wody pitnej, którą możemy podać w miseczce, lub specjalnym poidełku z metalową rurką. Te małe gryzonie mają bardzo twarde zęby, które potrzebują systematycznie ścierać, dlatego warto ich klatkę wyposażyć w specjalne gryzaki, z których zwierzęta chętnie korzystają. Sucha karma jest dodatkowo wzbogacana niezbędną dla tych zwierząt witaminą C, gdyż te małe gryzonie nie wytwarzają jej i muszą ją mieć dostarczoną z pożywieniem. Świnki jedzą często i w niewielkich ilościach, gdyż ich małe żołądki, nie są w stanie robić dużych zapasów. Codzienna porcja sianka, ułatwia im trawienie, dlatego warto je zawsze mieć w zapasie.

Świnki morskie są roślinożernymi gryzoniami, które mają miękkie futerko, o które trzeba odpowiednio dbać od wewnątrz, dostarczając właściwe składniki odżywcze. Ich utrzymanie jest bardzo tanie, a pielęgnacja ogranicza się do regularnej zmiany trocin w klatce.