Jaka wentylacja w domu?

Zapewnienie właściwej wymiany powietrza w mieszkaniach, domach i biurach wynika z aktualnie obowiązujących norm budowlanych. Dzięki temu zapewnione są podstawowe warunki sanitarne. Na szczęście inwestorzy, realizujący budowy lub remonty mają do wyboru kilka technologii, zapewniających właściwy dopływ powietrza.

Czy wentylacje mechaniczne są lepsze od grawitacyjnej?

wentylacja mechaniczna poznańW zależności od projektu oraz środków, przeznaczonych na realizację inwestycji, zagadnienie wentylacji można rozwiązać na kilka odrębnych sposobów. Pierwszy to tradycyjna technologia, wykorzystująca ciąg powietrza. Odpowiedni, pionowy kanał wentylacyjny jest wyprowadzany na dach. Różnica ciśnień sprawia, że powietrze jest zasysane z pomieszczeń i wydalane na zewnątrz. Problemem mogą tutaj być szczelne okna, zaburzające cały układ. Tej niedogodności pozbawione są układy, wykorzystujące wymuszony przepływ powietrza. Tak działa wentylacja mechaniczna Poznań jest miastem, w którym często można ją spotkać. Składa się z centrali, w której zabudowano wentylator oraz dwóch systemów kanałów- doprowadzających i odprowadzających powietrze. Centrala może dodatkowo pełnić funkcję wymiennika ciepła lub klimatyzatora, dzięki czemu łatwo zadbać o odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniach. Dodatkowo, zastosowanie filtrów o odpowiedniej jakości nie tylko oczyszcza doprowadzane powietrze, ale pozwoli na zastosowanie zestawu w pomieszczeniach o szczególnych wymaganiach.  Dzięki temu można wykorzystywać je w szpitalach lub w nowoczesnych data center, jako wyposażenie serwerowni.

 Jeden i drugi sposób spełnia wymogi, stawiane pomieszczeniom mieszkalnym, biurowym, produkcyjnym. Jednak układ z centrą wentylacją zapewnia lepszą sprawność,działa tez niezależnie od warunków atmosferycznych.