Ostatnimi laty w Polsce można zaobserwować zdecydowaną tendencję do tworzenia nowych budowli. Nie jest to związane z tym, że Polacy mają więcej pieniędzy, ale z tym, że coraz mniejszym kosztem jesteśmy w stanie postawić dom. Zmieniają się również sposoby na utrzymanie gospodarstwa, w tym jego ogrzewania.

Co wpływa na wzrost sprzedaży pomp ciepła?

sprzedaż pomp ciepłaW związku z nowym budownictwem, szczególnie domków jednorodzinnych zdecydowanie wzrosła też sprzedaż pomp ciepła. W nowym budynkach umieszczamy je najchętniej, bo pomimo tego, iż można je właściwie umieścić wszędzie, to wolimy już na etapie projektu znaleźć miejsce dla tego ekologicznego sposobu na ogrzewanie. Najliczniejsza sprzedaż dotyczy pomp powietrze/woda. Największą zaletą tego rodzaju ogrzewania jest to, że korzysta ono z naturalnych źródeł i nie uzależnia swojej pracy od człowieka. Jedyną energią potrzebną pompie jest ta wykorzystywana jednorazowo do jej uruchomienia. Dalej pompa pracuje już nie pobierając energii elektrycznej ani żadnego innego paliwa. Co prawda sprzedaż pomp ciepła jest duża, ale ze względu na koszty raczej nie będzie stanowiła większości we wszelkich rodzajach ogrzewania. Inwestycja ta zwraca się po latach, ale najpierw musimy w nią włożyć pewną sumę. Nie tylko w kupno pompy, ale również jej instalację. Pompy są najbezpieczniejszą formą ogrzewania, właśnie z tego względu, że nie wymagają żadnych zbiorników na paliwo. Na ich sprzedaż pływa także ich bezobsługowe działanie.

Zalet jest mnóstwo, ale każdy ma swoje preferencje osobiste, oraz zazwyczaj przeznaczony budżet na instalację. Część osób nie chce inwestować w danym momencie i przekłada to w czasie. Istnieje jak najbardziej możliwość montażu pompy na późniejszym etapie. Przyniesie to oszczędności, lecz trochę odroczone w czasie.