Posiadanie altanki we własnym ogrodzie daje mnóstwo możliwości. Dzięki niej możemy miło spędzać popołudnia i wieczory razem z rodziną i przyjaciółmi niezależnie od pogody. Mały deszcz nie przegoni nas z przyjęcia organizowanego na wolnym powietrzu, ponieważ będziemy pod dachem altanki. Koszt budowy takiej altanki nie jest duży, więc warto rozważyć taką inwestycję.

Gotowa altanka drewniana

altany z drewnaNajpopularniejszym tworzywem budulcowym dla altanek jest drewna, dzieje się tak z racji tego, że jest po pierwsze łatwe w obróbce, a po drugie jego wygląd jest bardzo estetyczny. Altany z drewna charakteryzują się lekką budową, dzięki temu nie potrzebujemy pod taką budowlę żadnego fundamentu, wystarczy kawałek równej przestrzeni, który jeśli chcemy, możemy utwardzić. Wybierając drewno, z jakiego będzie wykonana nasza altanka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze powinniśmy wybrać drewno twarde, które będzie posiadało bardzo wysoki współczynnik odporności na uszkodzenia mechaniczne, dzięki temu nie będziemy się musieli bać, że któraś z belek konstrukcyjnych pęknie pod ciężarem np. śniegu. Drugim ważnym aspektem jest sposób oraz częstotliwość konserwacji drewna, ponieważ nie każdy rodzaj tego surowca konserwuje się w ten sam sposób. Według mnie powinniśmy się zdecydować na taki rodzaj drewna, który nie będzie wymagał zbyt częstej konserwacji oraz ta czynność nie będzie zbyt trudna i droga.

Altankę wykonaną w całości z drewna możemy kupić gotową w sklepie budowlanym już za kilkaset złotych. Nie jest to duża inwestycja, stać na nią każdego pracującego człowieka. Przed zakupem warto się dobrze zastanowić jaka wielkość altanki będzie dla nas odpowiednia, do wyboru mamy altanki o wielkości od kilku do kilkudziesięciu metrów kwadratowych.