Jak usprawnić parkowanie auta?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego środka transportu jakim jest samochód. Sprawia to, że na drogach obserwowane jest większe natężenie ruchu. Niemniej jednak auto jest przeważnie używane jedynie w niewielkiej części dnia i służy ono do przemieszczania się pomiędzy miejscami docelowymi. W lokalizacjach tych należy zapewnić bezpieczny postój pojazdu tak żeby nie zawadzał on innym uczestnikom ruchu zarówno w formie kołowej jak i również pieszej.

Elementy składowe systemów parkingowych

system parkingowyJest to niezwykle istotne. Tam, gdzie konieczne jest selekcjonowanie wjeżdżających pojazdów często jest system parkingowy, który może przyjmować różne postacie. Na miejskich parkingach są to przeważnie automaty, w których kupić można bilety. Jeśli chodzi o budynki firmowe czy wjazdy na parkingi prywatne przeważnie są to specjalne bramki ze szlabanami, które otwierają się po wpisaniu kodu czy przyłożeniu karty magnetycznej. Na terenie większych galerii handlowych spotkać można również systemy, które mają za zadanie sygnalizowanie dostępności wolnych miejsc parkingowych. Składają się one przeważnie z ekranu ustawionego na każdej kondygnacji oraz czujek i sygnalizatorów pokazujących status miejsca. Ekran wyświetla z kolei ilość dostępnych miejsc na poszczególnych kondygnacjach. Dzięki temu kierowca przy wjeździe może szybko zdecydować na który poziom chce się udać.

Pozwala to znacznie ograniczyć zatory występujące w momencie, gdy kierowca poszukuje wolnego miejsca postojowego. Nie bez znaczenia jest również sprawna sygnalizacja, która jest widoczna z dużej odległości. Tę rolę pełnią przeważnie lampki, które mogą się świecić na kolor zielony lub czerwony. Barwa zielona zapala się w momencie, gdy dane miejsce jest dostępne natomiast czerwona, gdy jest zajęte. Jak widać obecnie należy stosować zaawansowane rozwiązania ułatwiające wykonywanie codziennych czynności.