Kiedy jesteśmy w związku z drugą osobą, prędzej czy później, na naszej drodze staną pierwsze komplikacje i niezgodności związane z naszymi charakterami, przekonaniami i wyznawanymi przez nas wartościami. Oczywiście problemy te nie są powodem do rozstania, ponieważ, związek bez problemów, jest związkiem, w którym ludziom na sobie nie zależy.

Kilka rad na rozwiązanie problemu w związku

rozwiązywanie problemów w związkachOczywiście nikt nigdy nie powiedział, że rozwiązywanie problemów w związkach należy do rzeczy łatwych i przyjemnych. Wręcz przeciwnie, jest to sztuka, której obie strony muszą się nauczyć, poszukując jednocześnie sposobów na wypracowanie kompromisu w różnych sytuacjach. Do tego bowiem zmierza poszukiwanie rozwiązań problemów – do szukania kompromisu. Kiedy jedna osoba chce jednej rzeczy, druga zaś całkowicie się jej przeciwstawia, oczywistym powinno być, że – jeśli obie osoby się kochają i szanują – żadna z nich nie otrzyma dokładnie tego, czego oczekuje. Obie osoby bowiem będą musiały pójść na ustępstwa w stosunku do swoich pierwotnych planów, by spotkać się w połowie drogi swoich wyrzeczeń i marzeń. Do kompromisu zawsze dochodzimy spokojną rozmową, w której koniecznie musimy mieć otwarte nastawienie dla racjonalnych argumentów drugiej strony sporu. Każdy problem możemy rozwiązać konstruktywnym myśleniem nad rozwiązaniami, nie zaś nad samą istotą problemu. O tym też warto pamiętać, kiedy staniemy przed trudną sytuacją w związku.

Problemy w związkach są częste, nawet jeśli wydaje się nam, że dotykają tylko nasz związek. Kiedy napotykamy na jakiś problem, przede wszystkim musimy znaleźć się w takim miejscu, gdzie obie strony chcą rozwiązania tego problemu i są w stanie odłożyć na bok swoje zdanie. Chcąc rozwiązać problem wspólnie, musimy działać razem, idąc w tym samym kierunku i nie przeszkadzając sobie wzajemnie.