Jak rozliczyć dochody z Niemiec?

Co roku przychodzi czas, w którym trzeba rozliczyć się ze swoich dochodów. Nie jest to takie trudne jak wszyscy myślą. Wystarczy choć w minimalnym stopniu uzupełnić swoją wiedzę na ten temat i skorzystać z małych pomocy aby dokonać corocznego rozliczenia.

Sposoby na rozliczenie dochodu z zagranicy

rozliczenie dochodów z niemiecPierwszym, najszybszym i bezstresowym sposobem na rozliczenie dochodów z Niemiec jest przekazanie tematu księgowej. Nie musimy martwić się, że zrobimy coś źle i będziemy musieli dokonać korekty zeznania. Jest to najszybsza metoda lecz trzeba za nią zapłacić. Można również poprosić kogoś z rodziny o rozliczenie podatku. Jednak najlepiej będzie kiedy rozliczymy go sami, a w przyszłości nie będziemy musieli szukać ratunku. Jeśli rozliczamy podatek od dochodów tylko z Polski deklarację PIT mamy już gotową na stronie Ministerstwa Finansów, jednak kiedy pojawiają się dochody osiągnięte poza granicami kraju, sprawa trochę się komplikuje. W takim przypadku niezbędne jest rozliczenie swojego podatku na deklaracji PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG. W takim przypadku w deklaracji PIT-36 podajemy swoje przychody osiągnięte na terenie Polski. Jeśli nie osiągnęliśmy żadnego przychodu w Polsce wystarczy wpisać zero. W jednym polu w deklaracji PIT-36 wpisujemy kwotę dochodu, jaką osiągnęliśmy poza granicami kraju. W załączniku PIT-ZG uzupełniamy informację na temat kraju, w którym pracowaliśmy oraz podajemy wysokość osiągniętego dochodu.

Jeśli osiągnęliśmy przychód zagraniczny z tytułu własnej działalności gospodarczej, w odpowiednim polu musimy podać przychód jak i dochód. W pozostałych przypadkach wystarczy kwota dochodu. Warto zaznaczyć, że kwoty muszą zostać przeliczone na złotówki według kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia grudnia 2018 roku.