Mało kto słyszał kiedykolwiek o urządzeniu, a raczej maszynie zwanej twardościomierzem, bo niewielu osobom jest on potrzebny w życiu codziennym. Pojęcie o jego konstrukcji mają głównie inżynierowie i badacze. Samo urządzenie na pierwszy rzut oka nie należy do najbardziej skomplikowanych, lecz w jego przypadku liczy się ogromna dokładność.

Jak obsługiwać twardościomierz?

fachowe wzorcowanie twardościomierzaAby obsłużyć twardościomierz, trzeba mieć chociaż minimum wiedzy technicznej. Warto przed rozpoczęciem prac z jego użyciem zapoznać się ze szczegółową instrukcją obsługi. Jeśli twardościomierz jest nowy, to nie ma z nim żadnych problemów, bo o ile wszystkie pomiary wykonamy zgodnie ze sztuką inżynierską, to z pewnością uzyskamy rzetelne wyniki. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup używanego twardościomierza, to z dokładnością pomiarów mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. W takiej sytuacji, by mieć pewność co do prawidłowych odczytów jego wskazań, należałoby przeprowadzić fachowe wzorcowanie twardościomierza w akredytowanej jednostce laboratoryjnej. Urządzenie zostanie profesjonalnie zbadane, a jego wskazania zostaną porównane z odczytami wzorcowymi, co pozwoli określić poprawność jego pracy. Oczywiście należy mieć pewność, że wzorce są w idealnym stanie, lecz o to dbają już wykwalifikowani eksperci. Jeśli chodzi o badane próbki, to zazwyczaj są to niewielkie elementy, w które po ustawieniu na stole twardościomierza, wciska się odpowiednie wgłębniki. Następnie mierzy się wgłębienie i odnosi je do skali.

Obsługa sprawnego twardościomierza może sprawiać przyjemność. Dzięki takiej pracy można się stale rozwijać i poznawać kolejne zagadnienia ze świata techniki. Bowiem dobry inżynier musi stale iść z postępem, by nie odstawał od konkurentów na rynku pracy.