Podczas wykonywania prac budowlanych, szczególnie związanych na przykład z pracami wylewkami i betonowania potrzebne są deskowania tak zwane szalunki. To dzięki nim możemy otrzymać konstrukcje betonową czy żelbetową o wybranych wymiarach jak i kształcie. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wykonywania fundamentów czy stropów.

Czy wynajem szalunków to dobre rozwiązanie?

szalunki - wynajem krótkoterminowyFirmy budowlane, które często wykonują takie prace posiadają własne szalunki, tak zwane modułowe, które są wielokrotnego użytku. Jednak jeśli jakaś firma lub też osoba prywatna nie używa na co dzień tych przedmiotów to nie musi ich kupować. Po prostu nie było to ekonomiczne. Istnieją firmy, które wynajmują szalunki modułowe. Takie szalunki – wynajem krótkoterminowy to świetne rozwiązanie. Wynajmuje się na wybrany okres, tylko na czas gdy będzie potrzebny szalunek. Koszty są zdecydowanie niższe, a niżeli zakup całego gotowego rozwiązania deskowania na daną budowę. Firmy oferujące taki wynajem posiadają szalunki ścienne oraz stropowe – zależnie jaki element konstrukcyjny się wykonuje. Także takie firmy oferują szalunki do wynajęcie do wykopów. Takie wzmocnienia to dobre rozwiązania, aby ściany wykopów się nie osypywały. Stosuje się takie szalunki podczas mniejszych prac ziemnych, ale także podczas wykonywania dużych wykopów podczas prac budowlanych na sporych inwestycjach. Oprócz głównych elemebtów szalunkowych, firmy takie oferują również elementy pomocnicze do ustawiania deskowań i składania poszczególnych ich elementów ze sobą.

Większe firmy budowlane posiadają własne szalunki modułowe, które wykorzystują wielokrotnie. Jednak mniejsze firmy, które na co dzień nie wykonują prac do których są potrzebne deskowania wolą korzystać z usługi, która polega na wynajmowaniu szalunków do prac ziemnych czy też do wylewkowych na budowie.