Centrum miasta było zbudowane na bardzo starym garnizonie wojskowym, więc podczas wszelkich remontów nierzadko natrafialiśmy na zawalone tunele, czy elementy fortyfikacji które musiały być usunięte, by wszelkie prace mogły być kontynuowane. Jednak czasem zdarzały się znaleziska niebezpieczne, takie jak magazyny broni, które po kilkudziesięciu latach w ziemi stanowiły bardzo duże zagrożenie.

Profesjonalne usługi saperskie

firmy saperskieZwłaszcza ścisłe centrum miasta, ulokowane na ruinach garnizonu, pełne było dawnych schronów i fortyfikacji, i to właśnie podczas bardzo dużego remontu infrastruktury natrafiliśmy właśnie na takowe znalezisko. Był to ogromny skład amunicji i materiałów wybuchowych sprzed prawie stu lat, więc po tak długim czasie stanowił ogromne zagrożenie, tak dla pracowników, jak dla mieszkańców. Utylizacją takich znalezisk zajmowały się wyłącznie firmy saperskie, więc postanowiliśmy zaangażować jedną z najbardziej renomowanych, by zabezpieczyć i oczyścić teren. Utylizację utrudniała lokalizacja, gdyż owy magazyn położony był pod ścisłym centrum miasta, więc wszelkie prace saperskie wykonywane były z najwyższą ostrożnością. W takim miejscu nie było mowy o możliwości detonacji najbardziej niestabilnych ładunków wybuchowych na miejscu, więc zamiast tego, saperzy zneutralizowali je chemicznie, używając substancji która uniemożliwiała zapłon ładunków.

Dzięki temu, mogły być bezpiecznie usunięte razem z całą resztą materiałów wybuchowych, które zostały przetransportowane na działający poligon wojskowy i tam zniszczone. Tak fachowe podejście i nowoczesne metody umożliwiły szybką likwidację magazynu zaledwie w kilka godzin, i pozwoliły na bezpieczne kontynuowanie prac ziemnych bez obawy o bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców.