Technologie obróbki metali ciągle się zmieniają. Jeszcze kilka lat temu żeby przeciąć kawałek jakiegoś metalu musieliśmy użyć szlifierki tarczowej. Było to dość trudne. Ciężko było uciąć coś równo. Obarczone to było również dużą ilością odpadów. Teraz mamy możliwość obróbki laserowej. Daje nam to duży komfort pracy.

Charakterystyka cięcia laserowego

cięcie laseroweObróbka materiału przy pomocy lasera zyskuje swoją popularność ze względu na precyzje, czystość jaką zachowujemy przy pracy oraz możliwości cięcia każdego materiału. Cięcie laserowe jest wykorzystaniem promieniowania w próżni, atmosferze gazowej lub w wodzie. Grubość cięcia to mniej niż jedna dziesiąta milimetra. W ten sposób zachowujemy dużą moc, bez jej spadków. Pozwala nam to ograniczyć bardzo mocno zużycie nadmiernej ilości materiału, a cięcie jest równomierne. Dzięki temu, że praca wykonywana jest bez żadnego kontaktu z materiałem nie zostaje ona w żadne sposób zabrudzony. Cięcie jest wykonywane zdalnie, w pełni automatycznie. Obrabiany materiał nie ulega przegrzaniu, ponieważ czas obróbki jest bardzo krótki. Cięcie długości jednego metra możemy wykonać w mniej niż kilka sekund. Daje nam to dużą przewagę nad różnego rodzaju szlifierkami, gdzie na wykonanie takiej samej pracy musimy przeznaczyć kilkakrotnie więcej czasu. Dodatkowo przy cięciu w tradycyjny sposób występuje duża temperatura, prowadzi to niejednokrotnie do przegrzania materiału, a w efekcie tego wytrzymałość materiału znacznie spada.

Za pomocą lasera możemy nie tylko ciąć, ale też i grawerować. Obecnie ta metoda staje się coraz popularniejsza. Większość zakładów rzemieślniczych posiada w swojej ofercie obróbkę laserową. Wraz z rosnącą popularyzacją spada cena usługi. Koszt takiej obróbki to około kilkudziesięciu złotych za 10 metrów bieżących cięcia.