Ciecze łatwopalne są dość charakterystycznymi i ciekawymi substancjami. Niestety niewłaściwe przechowywanie ich niesie ze sobą wiele zagrożeń. Prawodawcy i ustawodawcy dają nam na szczęście bardzo wiele wskazówek, zaleceń i nawet wymogów dotyczących tego, w jaki sposób możemy przechowywać te ciecze.

Składowanie zbiorników dwupłaszczowych w garażu

zbiornik dwupłaszczowyJeśli chcemy trzymać oleje napędowe, opałowe czy benzynę w garażu, powinniśmy przede wszystkim określić jaki mamy garaż. Każdy rodzaj obowiązują inne zalecenia – garaże wolnostojące są klasyfikowane inaczej niż te, które są częścią domów lub większych budynków. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku ich wielkości – w garażu mającym powyżej 100 m możemy przechowywać znacznie więcej cieczy łatwopalnych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją ograniczenia dotyczące wielkości. Nie każdy zbiornik dwupłaszczowy będzie się nadawał do przechowywania w naszym garażu. Zwłaszcza odnosi się to do garaży mniejszych niż 100 m. Tam paliwo można przechowywać jedynie w ilościach nieprzekraczających 200l, a gdy w grę wchodzą garaże inne niż wolnostojące – jedynie 60l. Nic jednak straconego w takiej sytuacji – prostym rozwiązaniem jest po prostu składowanie paliw w zbiornikach dwupłaszczowych poza garażem, na naszej działce. Wówczas jedyne o czym musimy pamiętać to to, by zachować minimalne odległości od domu i granicy działki. Jest to jednak logiczne i nie trzeba się długo zastanawiać by dojść do wniosku, że niezależnie od przepisów warto jest zachować odległość od domu, jeśli przechowujemy sporą ilość łatwopalnej cieczy.

Sensowna odległość zbiorników dwupłaszczowych od domów i granic działki to w pełni uzasadniona i logiczna rzecz. Prawda jest taka, że naturalne jest utrzymywanie odległości od cieczy łatwopalnych, niezależnie od tego, jak drogie i sprawdzone są nasze zbiorniki.