Warto zastanowić się, co prawo budowlane mówi w tej sprawie domków. Chociaż domy letniskowe wymagają mniej papierkowej roboty nie oznacza to, że istnieje dowolność. Odpowiadając na pytanie, jakie formalności musimy dopełnić, jeśli zdecydujemy się zbudować domek letni, powinniśmy oczywiście zacząć od zdefiniowania, czym on naprawdę jest.

Jakie domki można budować bez pozwolenia?

domek bez pozwoleniaPrawo definiuje taką nieruchomość w opozycji do stojącego przez cały rok domu jednorocznego, tzn. przyziemnego domu mieszkalnego. Za nieruchomości autentyczne uważa się wolno stojące jednokondygnacyjne indywidualne budynki rekreacyjne, rozumiane jako budowle przeznaczone na odpoczynek czasowy. Po zmianach w prawodawstwie domy letniskowe nie wymagają już sankcji budowlanych. Nieszczęśliwie, to nie oznacza, że możemy zbudować absolutnie każdy domek bez pozwolenia. Jeżeli nie złożymy wniosku, nasz dom powinien spełnić następujące warunki. Nie jest to już wyznaczone przepisami prawa, więc w razie wątpliwości należy skorzystać z orzeczeń sądów administracyjnych. Są to kwestie bardzo konsekwentne, gdyż wykorzystując osądy stwierdzimy, że bez pozwolenia tak, zbudujemy dom, ale tylko parterowy dom, co oznacza, że bez poddasza użytkowego. Jest to traktowane jako drugie piętro. Kondygnacja jest w związku z tym dodatkowo uważana za poddasze gospodarcze. Należy jednak zauważyć, że jest minimalna odległość od granic działki.

Jeżeli zdecydujemy się na strych, a jednocześnie zdecydujemy się na realizację inwestycji bez pozwolenia budowlanych, musimy uznać strych za niezdatny do użytku, co oznacza, że powinien znajdować się na wysokości mniejszej niż przewidziana dla pokoi na pobyt. Nie ma znaczenia, czy istnieje dostęp do sieci energetycznej, ciepłowniczej. Nie jest obowiązkowe, na przykład, aby oświetlić drogę do domu.